Udvalg

Medlemmerne i Danske Medier bliver i høj grad engageret i foreningens arbejde gennem en række udvalg, dels de stående udvalg, dels fagudvalg – der repræsenterer specifikke mediegruppers særinteresser.

Udvalgene sammensættes af Danske Mediers bestyrelse, der også udpeger af formændene.

Udover de stående udvalg, er der nedsat tre fagudvalg: Radioerne, Specialmedierne og Ugeaviserne.

 

1) De stående udvalg.

 

Redaktionelt Udvalg

Formand: Rasmus Nielsen
Sekretær: Holger Rosendal

 

Anne Mette Svane, Politiken
Erik Haldan, Ugeavisen Esbjerg
Gitte Hejberg, FOABladet
Jens Henneberg, Bonnier
Anette Kokholm, FamilieJournal
Tom Jensen, Berlingske
Peter Orry Jensen, JydskeVestkysten
Bente Johannessen, Sjællandske Medier
Jørgen Andresen, Dagbladet Børsen
Karen Bro, Ekstra Bladet
Rasmus Nielsen, Altinget.dk
Erik Bjerager, Kristeligt Dagblad
Troels Mylenberg, Fyens Stiftstidende

 

Distributionsudvalget

Formand: Hans Peter Nissen, JP/Politikens Hus
Ingrid Bladt, Dagbladet Børsen
Thomas Schomann, Sydsjællands Tidende
Poul Carlsen, Bonnier
Steffen Glaas, Herlev Bladet
Terje Gilbu, Politikens Lokalaviser
Villy Guldbrand, Brande Bladet
Tim Hoelgaard, Aller Media
Mogens Kristensen, Portoservice*
Finn Kruse, Bornholms Tidende
Henning Lindø, Berlingske Media
Jesper Nielsen, Bladkompagniet
Søren Petersen, DistributionPlus
Jørgen Schmidt, Kristeligt Dagblad

 

*= observatørstatus

 

2) Fagudvalg

 

Fagudvalg for Radioerne

Formand: Lars Jespersen
Sekretær: Marianne Bugge Zederkof
Peter Gram, Skala FM
Anders Brønholt, Radio Sydhavsøerne
Lars Christiansen, Radio Viborg
Claus R. Andersen, Din Radio og Dansk Radio Reklame
Martin Larsen, Radio Diablo
Ole Søndergaard, Radio ABC-gruppen

Fagudvalg for  Specialmedierne

Formand: Rasmus Nielsen, altinget
Sekretær: Christian Kierkegaard

Rasmus Emborg, Avisen.dk
Sanna Kjær Hansen, Ældresagen
Gitte Hejberg, FOA-bladet
Niels Carstensen, Dansk Handelsblad
Hanne Birgitte Jørgensen, Folkeskolen
Karsten Kolding, COOP
Lisbeth Maindal, Ergoterapeuten
Kristian Ørsted Pedersen, Natur & Miljø

 

Fagudvalg for Ugeaviserne

Formand: Claus Wessel Krogh, Politikens Lokalaviser
Sekretær: Ebbe Dal

 

Thorkil Christensen, Aars Avis
Steffen Glaas, Herlev Bladet
Mette Hviid, Gladsaxe Bladet
Bo Jensen, Ikast Avis
Villy Gudbrand Jensen, Brande Bladet & Ikast Avis
Claus Wessel Krogh, Politikens Lokalaviser
Alex Pedersen, Jyske Medier
Thomas Schomann, Sydsjællands Tidende