TT19_G0A5413 1
 

Journalistikken må aldrig blive kategoriseret som ulovligt indhold

Kommentar, direktør i Danske Medier, Marianne Bugge Zederkof

Regeringen har fremsat to udspil, der skal adressere udfordringerne med techgiganter (Sociale mediers ansvar og Mere retfærdig konkurrence og bedre brugerbeskyttelse).

Danske Medier ser gode takter i begge udspil, men må samtidig konstatere, at der fortsat ligger et stort arbejde med at få konkretiseret idéer og tiltag, så de kan fungere i et komplekst digitalt landskab, hvor fair konkurrence mellem virksomheder, forbrugerbeskyttelse og borgerrettigheder skal følges ad.

Det gælder særligt i de tilfælde, hvor regeringen ikke støtter sig til allerede planlagte EU-tiltag, men vil have Danmark til at gå forrest med reguleringen af techgiganterne. Det arbejde vil Danske Medier selvsagt gerne bidrage til, og vores kommentarer til de enkelte punkter i de to udspil kan findes her.

For foreningen er det dog et fuldstændig uomgængeligt punkt, at mediers journalistik bliver fritaget for stramningen af reglerne om ulovligt indhold, da det i modsat fald kan få alvorlige konsekvenser for den danske pressefrihed.

Journalistikken skal undtages regler om ulovligt indhold

Regeringen foreslår, at ulovligt indhold skal fjernes fra sociale medieplatforme inden for 24 timer (7 dage ved tvivl).

Danske Medier finder det positivt, at man styrker platformenes medansvar for at fjerne ulovligt indhold. Samtidig er det afgørende, at dette ikke rammer mediers redaktionelle indhold, som i forvejen er reguleret af det medieretlige ansvarssytem.

Nyheder kan i sagens natur skabe stærke reaktioner, men pressefriheden må ikke sættes under pres af klagesager, hver gang en bruger på Facebook bliver konfronteret med et stykke journalistik, vedkommende ikke bryder sig om.

Med de to udspil har regeringen sat fokus på en række af de problemer, som techgiganter og de store sociale medieplatforme har skabt for danske borgere og virksomheder. Mange af problemerne har Danske Medier også peget på af flere omgange.

Derfor er det opmuntrende, at regeringen nu over en bred kam søger fornuftige løsninger ved bl.a. at nedsætte en række grupper og fora samt at støtte de tiltag, der er på vej i EU-regi i form af Digital Services Act og Digital Markets Act.

Der ligger et større arbejde forude, og Danske Medier vil bidrage med faglig sparring og et indgående kendskab om det komplekse digitale landskab, som regeringen skal navigere i.

Læs også

Dagbladet Børsen: “Afgørende at fange det, der virker i momentet”

Med blikket rettet mod at være uundværlig for de danske virksomheder har Dagbladet Børsen haft solid vækst i de senere år. Vi har talt med ansvarshavende chefredaktør Nikolaj Sommer om strategien bag husets udvikling, og visionerne for fremtiden på et mediemarked i hastig forandring.

Høringssvar vedr. udkast til bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om registrering af og adgang til oplysninger om ejere i Erhvervsstyrelsen

Danske Medier har modtaget Erhvervsstyrelsens høring vedr. ejerregistreringsbekendtgørelsen og ønsker at fremkomme med bemærkninger hertil. De foreslåede nye bestemmelser i bekendtgørelsen er efter foreningens vurdering mere restriktive i forhold til mediernes rolle i et demokratisk samfund end påkrævet efter 6. hvidvaskdirektiv. Der er derfor behov for justering af bestemmelserne, således at de bedre imødekommer offentlighedens behov for kritisk og uafhængig erhvervsjournalistik.

Velkommen til Danske Mediers Nyhedsbrev

Modtag AKTUELT fra Danske Medier

Danske Mediers nyhedsbrev giver dig aktuelt indhold fra- og viden om mediebranchen. Samtidig indeholder nyhedsbrevene holdninger og nyt fra Danske Medier – herunder en fast digital klumme og information om events og kurser. 

Nyhedsbrevet AKTUELT udkommer hver fredag i ulige uger, undtagen i ferieperioder.

Ved tilmelding til nyhedsbrevet samtykker du til, at Danske Medier må sende dig de valgte nyhedsbreve via e-mail. Du kan til enhver tid trække samtykket tilbage. Afmelding kan ske ved at klikke på linket i bunden af nyhedsbrevene eller skrive til  mail@danskemedier.dk. Du kan her læse mere om, hvordan vi håndterer dine personoplysninger.

Vælg nyhedsbrev