Den danske journalist og redaktør Louise Bokkenheuser modtog onsdag Ebbe Muncks hæderspris på 50.000 kr. af dronning Margrethe, skriver Politiken.
Louise Bokkenheuser er født i København og arbejder på det amerikanske magasin Politico som redaktør af EU-stoffet. Hun er bachelor i kommunikation og sociologi fra The University of London og har en journalistuddannelse fra Columbia University i New York.
Hun var en række år international korrespondent for Los Angeles Times i Mellemøsten og Irak, og hun fik Ebbe Muncks hæderspris ”for sin indsats for journalistik, ikke mindst i forbindelse med dækningen af krige og konflikter i Mellemøsten”.
Priskomiteen siger” at hendes rapportering fra Bagdad, da det var værst, var med til at åbne verdens øjne for den menneskelige og politiske katastrofe, der udspillede sig, da den sekteriske vold blev sluppet løs.”
Ebbe Munck-prisen er opkaldt efter journalisten Ebbe Munck, der også var modstandsmand, diplomat og den daværende tronfølger, prinsesse Margrethes første hofchef.