Bestyrelse & Udvalg

Foreningen Danske Medier drives og styres af medlemmerne. Medlemsvirksomhederne har mulighed for at engagere sig og påvirke foreningens arbejde gennem en række udvalg – de stående udvalg, fagudvalg og interessenetværk – der repræsenterer specifikke mediegruppers særinteresser.

Udvalgene sammensættes af Danske Mediers bestyrelse, der også udpeger formændene. Danske Mediers bestyrelse har til ansvar at lede foreningen mellem de årlige generalforsamlinger blandt foreningens medlemmer.

Danske Mediers sekretariat bistår i den daglige drift af foreningen.

Opdateret 25.5.2021

Danske Mediers bestyrelse

 

Jesper Rosener (formand), Jysk Fynske Medier
Stig Kirk Ørskov, JP/Politikens Hus
Gitte Hejberg, Fagbladet FOA
Alex Nielsen, Mediehuset Herning Folkeblad
Stine Carsten Kendal, Information
Ole Søndergaard, Radio ABC-gruppen
Thorkil Christensen, Aars Avis
Christina Blaagaard, Teknologiens Mediehus
Jesper Buchwald, Bonnier Publications
Anders Krab-Johansen,  Berlingske Media
Christoph Nørgaard, Altinget

Stående udvalg

Kommercielt Udvalg

Formand: Kenneth Madsen, Berlingske Media

Christina Blaagaard, Teknologiens Mediehus

Dorthe Bjerregaard-Knudsen, JP/Politikens Hus

Richard Wraa, Jysk Fynske Medier

Martin Sander, Nordjyske Medier

Kartin Hansen, Herning Folkeblad 

Tommy Voigt Hansen, Sjællandske Medier

Morten Stald, Information 

Lars Gudbrandsson, Bonnier

Hans-Christian Kock, Kristeligt Dagblad 

John Kristensen, Computerworld

Sekretariat: Allan Sørensen & Marianne Bugge Zederkof, Danske Medier

Redaktionelt Udvalg

Formand: Bente Johannesen, Sjællandske Medier 

Erik Bjergager, Kristeligt Dagblad

Christian Jensen, Politiken

Erik Haldan, Ugeavisen Esbjerg

Trine Bjerregaard, Teknologiens Mediehus

Tom Jensen, Berlingske

Peter Orry Jensen,

Jysk Fynske Medier

Nikolaj Sommer, Dagbladet Børsen

Jacob Nybroe, Jyllands-Posten

Lea Korsgaard, Zetland

Jakob Nielsen, Altinget

Pernille Holbøll, Ekstra Bladet (barsel)

Elisabeth Halmø, Bonnier

Sekretariat: Holger Rosendal, Danske Medier

Distributionsudvalget

Formand: Hans Peter Nissen, JP/Politikens Hus

Poul Carlsen, Bonnier

Morten Christensen, Jysk Fynske Medier

Steffen Glaas, Herlev Bladet

Hans-Christian Kock, Kristeligt Dagblad

Jesper Nielsen, Bladkompagniet

Jonas Holst, Berlingske Media

Lars Hesselbjerg Asskildt, Børsen

Søren Kleist, Folketidende Gruppen

Søren Petersen, DistributionPlus

Jane Isbach, Nordiske Medier

Morten Villberg, DAO 

Steffen Bjørnbæk Steffensen, Nordjyske Medier

Sekretariat: Anette Villum Pedersen, Danske Medier Arbejdsgiver

Fagudvalg

Fagudvalg for Radioerne

Formand: Martin Larsen, Radio Diablo

Claus Andersen, Din Radio

Anders Brønholt, Radio Sydhavsøerne (Folketidende)

David J. Nielsen, Jysk Fynske Medier

Tom Bue, Nordjyske Medier

Ole Søndergaard, Radio ABC-gruppen

Steffen Stenbæk, Sjællandske Medier

Sekretariat: Marianne Bugge Zederkof, Danske Medier

Fagudvalg for Ugeaviserne

Formand: Tommy Voigt Hansen, Sjællandske Medier

Thorkil Christensen, Aars Avis

Steffen Glaas, Herlev Bladet

Mette Hviid, Gladsaxe Bladet

Stinus Errboe, Mediehuset Midtjyllands Avis

Villy Gudbrand Jensen, Brande Bladet

Martin Sander, Nordjyske Medier

Kim Stagaard, Jysk Fynske Medier

Sekretariat: Nikolaj Lægaard Simonsen & Marianne Bugge Zederkof, Danske Medier

Fagudvalg for Specialmedierne

Formand: Gitte Hejberg, Fagbladet FOA

Niels Carstensen, Nordiske Medier

Hanne Birgitte Jørgensen, Folkeskolen

Maiken Riis Friberg, Samvirke-Coop

Claus Theilgaard, Kommunen/DK-nyt

Trine Bjerregaard, Teknologiens Mediehus

Christian Friis Hansen, Landbrugmedierne

Hanne Hauerslev, Advokaten

Tor Arnbjørn, Science Report

Bo Christian Koch, FDM

Sekretariat: Nikolaj Lægaard Simonsen & Marianne Bugge Zederkof, Danske Medier