Mediernes betydning for samfundet blev sat på dagsordenen på Mediernes Årsdag 7. maj – på en stor demokratisk dag.
(Gen)oplev årsdagen i lyd og billeder herunder.
Mediernes betydning for samfundet blev sat på dagsordenen på Mediernes Årsdag 7. maj – på en stor demokratisk dag.
(Gen)oplev årsdagen i lyd og billeder herunder.
Danske Medier takker for Justitsministeriets henvendelse af 12. marts 2025 med anmodning om en udtalelse vedrørende departementets udkast til lovforslag, som var i høring i perioden 6. februar til 6. marts 2025.
Det bliver sværere for medierne at afdække økonomisk kriminalitet, hvis nyt lovforslag bliver en realitet.
Danske Medier finder det meget beklageligt, at Erhvervsstyrelsen har sendt såvel udkast til lovforslag som udkast til de ovenfor nævnte bekendtgørelser i høring, uden at foreningen er på høringslisterne. Heller ikke DR eller TV 2 Danmark er ifølge listerne blevet hørt.
Richshuset
Rådhuspladsen 16, 4. sal
1550 København V
Richshuset
Rådhuspladsen 16, 4. sal
1550 København V
Modtag AKTUELT fra Danske Medier
Danske Mediers nyhedsbrev giver dig aktuelt indhold fra- og viden om mediebranchen. Samtidig indeholder nyhedsbrevene holdninger og nyt fra Danske Medier – herunder en fast digital klumme og information om events og kurser.
Nyhedsbrevet AKTUELT udkommer hver fredag i ulige uger, undtagen i ferieperioder.
* Ved tilmelding til nyhedsbrevet samtykker du til, at Danske Medier må sende dig de valgte nyhedsbreve via e-mail. Du kan til enhver tid trække samtykket tilbage. Afmelding kan ske ved at klikke på linket i bunden af nyhedsbrevene eller skrive til mail@danskemedier.dk. Du kan her læse mere om, hvordan vi håndterer dine personoplysninger.