Lars Løkke Rasmussen møder pressen 

Danske Medier og Publicistklubben er værter, når pressens minister, statsminister Lars Løkke Rasmussen gæster Pressen i JP/Politikens Hus.

Mødet foregår tirsdag 12. marts kl 17.00. Mette Vibe Utzon vil styre debatten.
Arrangementet er for medlemmer af Publicistklubben og ansatte i Danske Mediers medlemsvirksomheder.

”Vi glæder os meget til det her arrangement, som er et unikt møde for vores medlemmer. Statsministeren vil på dagen blive interviewet om pressens rolle i samfundet. En debat, der er mere væsentlig og aktuel end nogensinde. Hvilken rolle spiller de sociale platforme og de redigerede journalistiske medier for vores demokrati? Og er de traditionelle publicistiske medier truet? Det er spørgsmål, som vi tror, mange af vores medlemsvirksomheder har interesse i at høre statsministeren svare på,” siger publicistisk chef i Danske Medier, Jesper Jürgensen.

Tilmelding til arrangement er nødvendig af hensyn til sikkerhedsforhold.
Læs mere og tilmeld dig her.

Læs også

Unge skal have adgang til troværdig information – både nu og i fremtiden

I august 2024 gennemførte regeringen en ministerrokade, som vil få stor betydning for, hvordan vi som samfund håndterer både mulighederne og udfordringerne med ny teknologi. Danmark fik en ny digitaliseringsminister, Caroline Stage Olsen, og techområdet blev for første gang samlet under et ministerium. Med det har regeringen taget endnu et vigtigt skridt i anerkendelsen af teknologiens betydning for vores samfund og behovet for regulering.

Velkommen til Danske Mediers Nyhedsbrev

Modtag AKTUELT fra Danske Medier

Danske Mediers nyhedsbrev giver dig aktuelt indhold fra- og viden om mediebranchen. Samtidig indeholder nyhedsbrevene holdninger og nyt fra Danske Medier – herunder en fast digital klumme og information om events og kurser. 

Nyhedsbrevet AKTUELT udkommer hver fredag i ulige uger, undtagen i ferieperioder.

Ved tilmelding til nyhedsbrevet samtykker du til, at Danske Medier må sende dig de valgte nyhedsbreve via e-mail. Du kan til enhver tid trække samtykket tilbage. Afmelding kan ske ved at klikke på linket i bunden af nyhedsbrevene eller skrive til  mail@danskemedier.dk. Du kan her læse mere om, hvordan vi håndterer dine personoplysninger.

Vælg nyhedsbrev