Advertising
 

Rapport: Danske medier står ved en skillevej – fælles løsninger er vejen frem

Nyhed

En række fremtrædende eksperter og ledere fra annoncebranchen har givet deres bud på, hvordan danske medier bedre kan konkurrere med de udenlandske techvirksomheder i kampen om markedsandele på det digitale annoncemarked. Medierne bør slå sig sammen om fælles løsninger, lyder anbefalingen.

Hvordan kan de danske medier vende de senere års udvikling, hvor internationale techvirksomheder som Meta og Google har sat sig på en stadig større del af det digitale annoncemarked?

Det er omdrejningspunktet i en ny brancherapport fra IAB Danmark, som en række centrale aktører på annoncemarkedet har bidraget til. Og anbefalingen er klar: De danske medier må skabe et reelt alternativ i form af en fælles annonceløsning, som tilbyder samme fordele, som techvirksomhederne. For eksempel konkurrencedygtig rækkevidde og målretning, fælles standarder, der reducerer kompleksiteten, samt ensartet dokumentation og effektmåling på tværs af medier.

"Der er brug for handling, så annonceindtægter fortsat kan være med til at understøtte de frie og uafhængige medier herhjemme"

”Der er brug for handling, så annonceindtægter fortsat kan være med til at understøtte de frie og uafhængige medier herhjemme. Techvirksomhederne bidrager ikke selv med indhold, så det er ikke kun vigtigt for mediernes økonomi. Det er også afgørende for danskernes adgang til troværdig og faktabaseret information og dermed for vores demokrati,” siger Thomas Lue Lytzen, formand for IAB Advisory Board og annoncedirektør hos Ekstra Bladet.

Behov for nytænkning
Selvom de danske medier har styrker som bedre omdømme og et redigeret miljø, hvor medierne står til ansvar for indholdet, er der ingen tvivl om, at techvirksomhederne lige nu står stærkere på de vigtigste indkøbsparametre for annoncørerne.

Derfor er udmeldingen fra aktørerne bag brancherapporten tydelig: Der er behov for nytænkning, innovation og samarbejde.

”De danske medier er nødt til at finde løsninger sammen. Vi skal løfte blikket og i højere grad tænke i fælles løsninger, der gør det lettere for annoncører at indkøbe hos medierne. En løsning, som kan levere den efterspurgte rækkevidde, målretning og dokumentation af effekt. Det er naturligvis lettere sagt end gjort, men hvis det lykkes at etablere en sådan løsning, kan vi gøre det mere attraktivt og enkelt for annoncører at tilvælge de danske medier frem for de globale giganter,” siger Thomas Lue Lytzen.

Anbefalingerne fra branchen omfatter:

  • Fælles login og annonce-ID på tværs af medier.
  • Ensartede tekniske standarder og annonceformater.
  • Brugervenlige og skalerbare løsninger målrettet annoncørernes behov.
  • En klar, langsigtet strategi og stærk forankring i mediehusenes ledelser.

Om rapporten:
Rapporten er blevet til på baggrund af et branchemøde tidligere på året, hvor 35 deltagere fra landets største mediebureauer, annoncører, ad tech, analysevirksomheder, brancheforeninger og medier gav deres bud på, hvordan danske medier kan gøre sig mere attraktive på annoncemarkedet.

Læs også

AI har altid et svar parat – men danskerne stoler stadig mest på journalistikken

Ny analyse viser, at danskerne stoler på de publicistiske medier. Og de oplever ikke bare journalistikken som en kilde til information, men som noget, der klæder dem på til at deltage i samfundet. Ifølge professor Claes de Vreese er det et stærkt udgangspunkt i en tid, hvor kunstig intelligens uundgåeligt vil forandre måden, vi finder information på.

Høringssvar vedr. udkast til lovforslag om flerårsaftalen for politiets og anklagemyndighedens økonomi 2026-2030

Danske Medier blev 16. september 2026 tilfældigt gjort opmærksom på Justitsministeriets høring vedrørende ovenstående udkast til lovforslag, som har direkte og væsentlig betydning for mediernes muligheder for at bedrive forsvarlig journalistik, herunder retsreportage. Ikke desto mindre har departementet ikke fundet det relevant at høre Danske Medier til trods for mediernes åbenlyse interesse for lovforslag, som kan få stor betydning for redaktionel virksomhed.

Velkommen til Danske Mediers Nyhedsbrev

Modtag AKTUELT fra Danske Medier

Danske Mediers nyhedsbrev giver dig aktuelt indhold fra- og viden om mediebranchen. Samtidig indeholder nyhedsbrevene holdninger og nyt fra Danske Medier – herunder en fast digital klumme og information om events og kurser. 

Nyhedsbrevet AKTUELT udkommer hver fredag i ulige uger, undtagen i ferieperioder.

* Ved tilmelding til nyhedsbrevet samtykker du til, at Danske Medier må sende dig de valgte nyhedsbreve via e-mail. Du kan til enhver tid trække samtykket tilbage. Afmelding kan ske ved at klikke på linket i bunden af nyhedsbrevene eller skrive til  mail@danskemedier.dk. Du kan her læse mere om, hvordan vi håndterer dine personoplysninger.

Vælg nyhedsbrev