Techgiganter
 

Vi skal stå sammen mod big tech

Debatindlæg af Tine Johansen, formand for Dansk Journalistforbund, Dicle Duran Nielsen, adm. direktør i Danske Medier & Karen Rønde, direktør i DPCMO.

Sammenhold er værn mod tech-koncernernes ”del og hersk-strategi,” lyder det fra DJ-formand, Danske Medier-direktør og DPCMO-direktør.

Techgiganterne og de stærkt voksende AI-selskaber er i gang med at underminere grundlaget for de frie medier og den uafhængige journalistik. Den ulige konkurrence og manglende overholdelse af europæiske regler får alvorlig betydning i Danmark og resten af Europa.

For det er urolige tider. Vi oplever krige, kaos og kriser, både nært og fjernt. EU har iværksat en undersøgelse af TikTok’s rolle i det rumænske valg. Techgiganter kan reelt påvirke demokratiske processer. Det er en indblanding, som er med til at skabe splid og uenighed i befolkningerne. Og derfor er det nødvendigt at stå sammen om at sikre, at befolkningen har adgang til troværdige, uafhængige redaktionelle medier. Fri journalistik giver en langt større grobund for, at man kan lytte til hinanden og finde de fælles løsninger. Det kan være kompliceret og tage tid, men det er bydende nødvendigt i arbejdet med techgiganterne.

Det er derfor, at danske medier og journalister gør fælles front over for techgiganterne og AI-selskaberne. Vi samarbejder i den fælles rettighedsorganisation DPCMO, Danske Pressepublikationers Kollektive Forvaltningsorganisation; udgivere, rettighedshavere, Dansk Journalist­forbund – Medier & Kommunikation og Danske Medier. Sammenhold er vores værn mod techgiganternes del-og-hersk-strategi.

Fra vores side rækker vi ud efter mere samarbejde. Også i resten af Europa. Polen har netop overtaget EU-formandskabet. Det bliver Danmarks tur om et halvt år og herefter Cypern. De tre lande offentliggjorde i december 2024 deres 18 måneders program. Trioen vil sammen kæmpe for at sikre en fri og pluralistisk presse, bekæmpe desinformation og sikre, at big tech tager ansvar. Kulturel diversitet og den kreative industri spiller en afgørende rolle i vores demokrati og europæiske værdier.

Det er vi meget enige i, og vi ser frem til at samarbejde med formandskaberne og bidrage med løsninger. Og vi ønsker at samvirke med alle om denne vigtige og svære opgave, som kun lykkes, hvis vi løfter i flok. En stærk og fri presse er nemlig ikke kun afhængig af troværdige medier, men af borgerinddragelse, inklusion og engagement. Ord er ikke nok. Tiden er til handling.

Kontakt:

Josefine Anker
Presse- og kommunikationskonsulent i Danske Medier
joa@danskemedier.dk 

Læs også

AI har altid et svar parat – men danskerne stoler stadig mest på journalistikken

Ny analyse viser, at danskerne stoler på de publicistiske medier. Og de oplever ikke bare journalistikken som en kilde til information, men som noget, der klæder dem på til at deltage i samfundet. Ifølge professor Claes de Vreese er det et stærkt udgangspunkt i en tid, hvor kunstig intelligens uundgåeligt vil forandre måden, vi finder information på.

Høringssvar vedr. udkast til lovforslag om flerårsaftalen for politiets og anklagemyndighedens økonomi 2026-2030

Danske Medier blev 16. september 2026 tilfældigt gjort opmærksom på Justitsministeriets høring vedrørende ovenstående udkast til lovforslag, som har direkte og væsentlig betydning for mediernes muligheder for at bedrive forsvarlig journalistik, herunder retsreportage. Ikke desto mindre har departementet ikke fundet det relevant at høre Danske Medier til trods for mediernes åbenlyse interesse for lovforslag, som kan få stor betydning for redaktionel virksomhed.

Velkommen til Danske Mediers Nyhedsbrev

Modtag AKTUELT fra Danske Medier

Danske Mediers nyhedsbrev giver dig aktuelt indhold fra- og viden om mediebranchen. Samtidig indeholder nyhedsbrevene holdninger og nyt fra Danske Medier – herunder en fast digital klumme og information om events og kurser. 

Nyhedsbrevet AKTUELT udkommer hver fredag i ulige uger, undtagen i ferieperioder.

* Ved tilmelding til nyhedsbrevet samtykker du til, at Danske Medier må sende dig de valgte nyhedsbreve via e-mail. Du kan til enhver tid trække samtykket tilbage. Afmelding kan ske ved at klikke på linket i bunden af nyhedsbrevene eller skrive til  mail@danskemedier.dk. Du kan her læse mere om, hvordan vi håndterer dine personoplysninger.

Vælg nyhedsbrev