Udvalg

Foreningen Danske Medier drives og styres af medlemmerne. Medlemsvirksomhederne har mulighed for at engagere sig og påvirke foreningens arbejde gennem en række udvalg, dels de stående udvalg, dels fagudvalg og interessenetværk – der repræsenterer specifikke mediegruppers særinteresser.

Udvalgene sammensættes af Danske Mediers bestyrelse, der også udpeger af formændene. Danske Mediers bestyrelse har til ansvar for at lede foreningen mellem de årlige generalforsamlinger blandt foreningens medlemmer.

Danske Mediers sekretariat bistår i den daglige drift af foreningen.
Oversigten er senest opdateret 11. september 2019.

Stående udvalg

Kommercielt Udvalg
Formand: Christina Blaagaard, Ingeniøren
Sekretær: Allan Sørensen

Dorthe Bjerregaard-Knudsen, JP/Politikens Hus
Henrik Børjesson, Sjællandske Medier
Jens Bundgaard Poulsen, Jysk Fynske Medier
Kartin Hansen, Herning Folkeblad
Kenneth Madsen, Berlingske
Lars Gudbrandsson, Bonnier
Morten Stald, Information
Søren Martin Mørch, Nordjyske

 

Redaktionelt Udvalg
Formand: Bente Johannesen, Sjællandske Medier
Sekretær: Holger Rosendal

Christian Jensen, Politiken
Erik Haldan, Ugeavisen Esbjerg
Trine Bjerregaard, Mediehuset Ingeniøren
Tom Jensen, Berlingske
Peter Orry Jensen, JydskeVestkysten
Nikolaj Sommer, Dagbladet Børsen
Jacob Nybroe, Jyllands-Posten
Lea Korsgaard, Zetland
Erik Bjergager, Kristeligt Dagblad
Jakob Nielsen, Altinget
Søren Christensen, Nordjyske Medier

 

Distributionsudvalget
Formand: Hans Peter Nissen, JP/Politikens Hus
Sekretær:

Thomas Schomann, Sydsjællands Tidende
Jonas Holst, Berlingske Media
Poul Carlsen, Bonnier
Steffen Glaas, Herlev Bladet
Jesper Nielsen, Bladkompagniet
Hans-Christian Kock, Kristeligt Dagblad
Morten Christensen, Jysk Fynske Medier
Lars Hesselbjerg Asskildt, Børsen
Søren Kleist, Folketidende Gruppen
Thomas Rønnow, Danske Medier

Mogens Kristensen, Portoservice*
Søren Petersen, DistributionPlus*

*= observatørstatus

Fagudvalg

Fagudvalg for Radioerne
Formand: Martin Larsen, Radio Diablo
Sekretær: Marianne Bugge Zederkof

Claus Nielsen, Jysk Fynske Medier
Anders Brønholt, Radio Sydhavsøerne
Claus R. Andersen, Din Radio og Dansk Radio Reklame
Tom Bue, Nordjyske Medier
Ole Søndergaard, Radio ABC-gruppen                              Steffen Stenbæk, Sjællandske Medier

 

 

Fagudvalg for Ugeaviserne
Formand: Claus Wessel Krogh, Politikens Lokalaviser
Sekretær: Jesper Jürgensen

Thorkil Christensen, Aars Avis
Steffen Glaas, Herlev Bladet
Mette Hviid, Gladsaxe Bladet
Stinus Errboe, Mediehuset Midtjyllands Avis
Villy Gudbrand Jensen, Brande Bladet
Jens Bundgaard Poulsen, Jysk Fynske Medier
Thomas Schomann, Sydsjællands Tidende              Henrik Brøns, Sjællandske Medier

 

Fagudvalg for Specialmedierne
Formand: Gitte Hejberg, Fagbladet FOA
Sekretær: Jesper Jürgensen

Niels Carstensen, Nordiske Medier
Kristian Ørsted Pedersen, Natur & Miljø
Nicolai Döllner, Dagens Medicin
Hanne Birgitte Jørgensen, Folkeskolen
Claus G. Theilgaard, Kommunen/DK-nyt
Trine Bjerregaard, Teknologiens Mediehus
Nicolai Kampmann, A4medier
Hanne Hauerslev, Advokaten
Tor Arnbjørn, Science Report